Początki na siłowni – jak uniknąć kontuzji?

trening personalny

Rozpoczynając swoją przygodę z siłownią, prawdopodobnie będziesz podekscytowany, zmotywowany i pełen zapału. Pamiętaj jednak, że jeżeli od dawna nie trenowałeś lub też do tej pory w Twoim życiu aktywność fizyczna była mocno ograniczona, to zaczynając od zbyt dużych obciążeń oraz zbyt intensywnych treningów, łatwo możesz nabawić się kontuzji. Na co powinieneś zwracać uwagę, żeby uniknąć niepotrzebnych urazów?

Zacznij od porządnej rozgrzewki

Każdy trening powinien zaczynać się od rozgrzewki. Rozruszanie ciała oraz rozgrzanie go, przygotuje Twój organizm do intensywniejszego wysiłku. Jeżeli nie chcesz nabawić się kontuzji, każdy trening zacznij dobrą rozgrzewką, która powinna zająć Ci przynajmniej 10-15 minut. Dobrym pomysłem jest również wykonanie lekkich ćwiczeń rozciągających, które pomogą Ci się rozluźnić.

Skorzystaj z usług trenera personalnego

Chcesz osiągnąć konkretny cel, ale nie masz wiedzy dotyczącej budowania sylwetki? Nie wiesz jak dobrać obciążenia? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług trenera. Trener personalny wprowadzi Cię w świat siłowni i pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów. Współpracując z profesjonalistą, będziesz mieć pewność, że każde ćwiczenie będziesz wykonywać poprawnie, co ma ogromne znaczenie. Nieprawidłowa technika może bowiem prowadzić do kontuzji i urazów. Dodatkowo, trening z trenerem personalnym pozwoli Ci na poszerzenie Twojej wiedzy dotyczącej budowania sylwetki.

Aby osiągnąć konkretne cele, stopniowo budować masę mięśniową, widzieć progres i efekty treningów, należy trzymać się konkretnego planu treningowego, dbać o technikę, umiejętnie zwiększać ciężar i liczbę powtórzeń. Decydując się na współpracę z trenerem personalnym, będziesz mógł mieć pewność, że każdy trening będzie dopasowany do Twoich możliwości. Każdą sesję zakończ rozciąganiem, które również pomoże Ci w uniknięciu kontuzji.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z siłownią, pamiętaj, żeby powoli podnosić sobie poprzeczkę, a dodatkowo rozgrzewać się przed i rozciągać się po każdym treningu. Na początku warto również współpracować z trenerem personalnym, który pokaże Ci, w jaki sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia, żeby uniknąć kontuzji.