Ile trwa nauka pływania?

lekcje plywania warszawa

Pływanie to jedna z dyscyplin sportowych, którą można praktykować przez cały rok bez względu na pogodę. Pomaga zachować doskonałą kondycję, polepszyć stan zdrowia i poprawić sylwetkę. Doskonale relaksuje i odpręża oraz zapewnia odpoczynek dla mięśni. Przed regularnym pływaniem często powstrzymuje brak umiejętności. Dlaczego warto zdecydować się na naukę pływania bez względu na wiek?

Dlaczego warto pływać?

Pływanie to cenna umiejętność, która ma wiele zalet:

  • poprawia pracę układu oddechowego i układu krążenia a zatem poprawia wydolność organizmu,
  • pomaga walczyć z nadwagą – szczególnie, jeśli osoba odchudzająca się zaczyna walczyć z dużą nadwagą, która uniemożliwia bieganie czy inne aktywności,
  • pomaga pozbyć się cellulitu oraz ujędrnić skórę,
  • umiejętność pływania ogranicza ryzyko utonięcia.

Liczne zalety pływania powodują, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z nauki pływania. Wiele osób zastanawia się, jak szybko będą w stanie opanować tę umiejętność.

Ile trwa nauka pływania dla dorosłych?

Postępy w nauce pływania to bardzo indywidualna kwestia. Należy tutaj rozstrzygnąć, co dokładnie oznacza „umieć pływać”. Dla jednych to umiejętność przepłynięcia 400 metrów każdym stylem, dla drugich to umiejętność opanowania jednego stylu do perfekcji, a dla innych to przejście kursu pływania. Należy jednak pamiętać, że na tempo uczenia ma wpływ wiele czynników:

  • ewentualny lęk przed wodą spowodowany traumą lub brakiem umiejętności
  • postura ciała
  • ogólna sprawność fizyczna
  • warunki zdrowotne – np. dolegliwości zatok, krzywa przegroda nosowa mogą utrudniać prawidłową synchronizację oddechu, co przełoży się na szybsze zmęczenie
  • nastawienie psychiczne.

Szacuje się, że aby opanować podstawy i technikę jednego stylu pływania potrzeba około 15 godzin lekcji. Obok nauki pływania należy także wziąć pod uwagę indywidualną praktykę, która będzie doskonalić umiejętności.

Ile trwa nauka pływania dla dzieci?

Ile czasu będzie potrzebowało dziecko aby nauczyć się pływać – to pytanie najczęściej zadają sobie rodzice przed zapisaniem dzieci na zajęcia.

Osiągnięcie umiejętności pływania szacuje się na okres około 2 lat przy założeniu, że lekcje pływania będą odbywały się 2 razy w tygodniu. Dzieci z reguły nie mają lęku przed wodą, a ich wysoka sprawność oraz drobna postura przyspieszają proces uczenia. Mimo to – podobnie, jak w kwestii dorosłych – okres nauki warunkuje wiele zmiennych czynników.

Pływanie to jedna z przydatnych umiejętności, która pomoże zachować doskonałą kondycję. To także wiele frajdy dla dzieci oraz aktywność, którą można praktykować całą rodziną. Nauka pływania może obudzić nową pasję, pomóc się zrelaksować i zachęcić do aktywnego wypoczynku nad wodą. Zachęcamy do skorzystania z lekcji pływania w studio PR1ME!