Trening funkcjonalny – jaki jest jego cel?

trening funkcjonlany warszawa

Trening funkcjonalny obejmuje intensywne ćwiczenia, które umożliwiają wszechstronne wzmocnienie mięśni, ale bez rozbudowy masy mięśniowej. Opierają się na imitacji naturalnych ruchów wykonywanych w ciągu dnia przy zwykłych czynnościach, ale w usystematyzowanych seriach z wieloma powtórzeniami.

Trening funkcjonalny opiera się na naśladowaniu ruchów, które wykonujemy w ciągu dnia. Pozwala to zwiększyć kondycję i giętkość większości mięśni niezbędnych przy codziennym funkcjonowaniu.

Jak wygląda trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny tylko pozornie jest łatwy. Aby przyniósł zadowalające efekty, trzeba ćwiczenia wykonywać w odpowiednim, szybkim tempie. Serie trwają od 45 do 90 sekund, a po każdej przechodzi się do kolejnego zestawu ćwiczeń.

Podczas treningów wykorzystywane są różnorodne urządzenia fitness m.in. sztangielki, piłki lekarskie, taśmy, gumy, stepy i wiele innych. Przyrządy umożliwiają wypracowanie odpowiedniej koordynacji, wpływają na rozwój grup mięśniowych, jak i urozmaicają ćwiczenia.

Jakie korzyści przynosi trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny jest bardzo popularny, dlatego w swojej ofercie ma go m.in. siłownia na Żoliborzu. Uczestnicy wykonują ćwiczenia pod okiem profesjonalnego instruktora, a jeżeli chcesz skorzystać z indywidualnego planu treningowego, może go dla Ciebie przygotować trener personalny. Często jest to najlepsza opcja dla osób zapracowanych lub nieumiejących ćwiczyć w grupie, wymagających pewnego rodzaju kontroli.

Trening funkcjonalny wzmacnia całe ciało, a dzięki dość prostemu zakresowi ruchów, rzadko zdarzają się w jego trakcie kontuzje. Możesz poprawić giętkość oraz koordynację ruchową, zwiększyć wydolność organizmu oraz poprawić krążenie krwi.

Trening funkcjonalny umożliwia wypracowanie prawidłowej postawy ciała, zapobiega bólom kręgosłupa, dlatego jest zalecany dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Ze względu na dużą intensywność, nie powinno się go wykonywać częściej niż 3 razy w tygodniu.