3 główne zasady, które pozwolą Ci uniknąć kontuzji na siłowni

silownia warszawa

Z siłowni trzeba korzystać umiejętnie, aby ćwiczenia wpłynęły pozytywnie na cały organizm. Jakich zasad należy przestrzegać? Sprawdź!

Najczęściej kontuzji na siłowni doświadczają osoby początkujące, nie dbające o technikę i wykorzystujące sprzęty w nieumiejętny sposób. Warto zachować odpowiednie środki ostrożności, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Najczęstsze urazy na siłowni

Miłośnikom sportu korzystającym z naszej siłowni podpowiadamy, jak w trakcie treningu nie nabawić się kontuzji. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość najczęściej występujących urazów:

  • stłuczenia – ćwiczenia ze zbyt dużym ciężarem,
  • naciągnięcia i naderwania – zbytnie przeciążenie i przetrenowanie,
  • kontuzje pleców – brak odpowiedniej techniki w trakcie podnoszenia ciężarów,
  • bóle barków – zbyt duże obciążenie przy zastosowaniu nieodpowiedniej techniki,
  • bóle kolan – błędna technika w trakcie biegania na bieżni czy wykonywania przysiadów.

Jak uniknąć kontuzji na siłowni?

  1. Rozgrzewka

Prawidłowa rozgrzewka przygotowuje mięśnie do niemałego wysiłku, jaki czeka Cię na siłowni. Zagwarantuje także bezpieczeństwo. Lekceważenie tego elementu treningu jest bardzo poważnym błędem. Powinna trwać ok. 15 minut. Pozwala przygotować mięśnie do radzenia sobie z obciążeniami i dużą ilością powtórzeń.

  1. Rozsądne zwiększanie obciążenia.

Podczas ćwiczeń, obciążenia należy dostosować do aktualnych możliwości i poziomu kondycji. Jeżeli nie wiesz, jakie obciążenie jest dla Ciebie najlepsze, warto poprosić o pomoc jednego z naszych trenerów.

Ciężar powinien być taki, aby można go było bez większych problemów kontrolować w trakcie całego ćwiczenia. Hantle nie powinny latać w rękach. Przesadzanie z ciężarem pogarsza technikę wykonywania ćwiczenia, a od tego jest już prosta droga do kontuzji.

  1. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Lepiej wykonać mniej powtórzeń, ale dokładniej. Ważne jest także tempo ćwiczeń, regularne odstępy pomiędzy nimi oraz przerwy. Nie powinny być zbyt długie, aby mięśnie nie zdążyły ostygnąć.

Stosując się do powyższych zasad, można uniknąć najpopularniejszych kontuzji i faktycznie zadbać o dobry stan swojego ciała.